Gece Yarısı Uyku Kaçarsa! // Korku Sineması Kuşağı 60's

1 - Psycho / Alfred Hitchcock / 1960


Psycho
Türünün en önemli örneği olan Sapık, yönetmen Alfred Hitchcock’un başyapıtı olarak kabul edilir. Marion Crane’e patronuyla iş yapan zengin bir adam para emanet eder ve ardından Marion yola koyulur. Polisler Marion’un şüpheli davranışları üzerine peşine takılır. Ancak Marion’un peşine takılan sadece polisler değil, aynı zamanda tanıdıkları da Marion’un peşindedir. Konu olarak sıradan görünmesi sizi yanıltmasın. Hitchcock'un şaheseri olan film, duş sahnesiyle bir kurgu başyapıtıdır. Bıçağın saplandığı bir kere bile gösterilmemekle birlikte yarattığı etki ve hala konuşulması filmin önemini ve başyapıt oluşunun kısa bir göstergesi olsa gerek. Ölmeden izlenmesi gereken filmlerden.

2 - The Birds / Alfred Hitchcock / 1963

The Birds
1963 yapımı bir Alfred Hitchcock filmidir. Başrollerde Tippi Hedren ve Rod Taylor'ın oynadığı film, Kuzey Kalifoniya'da tatil yapan Hitchcock'un o bölgede kuşların insanlara saldırdığına dair bir gazete haberi okumasıyla ortaya çıkar. Bu gazete haberini, daha önce de kitaplarından uyarlamalar yaptığı Daphne du Maurier'in aynı adlı kısa hikâyesi ile birleştiren Hitchcock, sinema tarihinin en ünü filmlerinden birine imza atmış olur. Bu film kendisinden sonra gelecek doğanın insandan öç alması temalı filmleri büyük ölçüde etkilemiş ve bir klasik haline gelmiştir. Bu filmde de cameosunu unutmayan Hitchcock, evcil hayvan dükkanında kendini gösterecektir. Konusu ve işlenişiyle izlenmesi gereken filmlerdendir.
3 - Rosemary's Baby / Roman Polanski / 1968

Rosemary's Baby
Genç bir çift, Rosemary ve tanınmak için çırpınıp duran bir aktör olan kocası Guy, New York'taki kötü şöhretli eski bir binaya taşınırlar. Rosemary yeni yaşantısından tedirgindir. Komşu evlerden tuhaf seslerin geldiği bir ortamda, bir gece rüyasında şeytansı bir varlık tarafından tecavüze uğradığı görür. Ardından hamile kalır. Bu arada Broadway'de güzel bir rol kapan Guy'un kariyeri yükselmeye başlar. Film, çekim tekniği ve hikaye anlatımı ile diğer korku-gerilim filmlerinden farklı bir kulvardadır. Son ana kadar gizemini ve gerilimini koruyan ve sizi yerinize çivileyen usta işi gerilim sahneleriyle çoktan unutulmazlar arasına giren bu filmi de, kaçırmayın!

4 - The Night of the Living Dead / George A. Romero / 1968
The Night of the Living Dead
Zombiler ve yamyamlık, 1968’ e kadar korku filmlerinin iki farklı donesi olarak kalmıştı. Fakat George A. Romero’nun küçük bir bütçe ile çektiği Yaşayan Ölülerin Gecesi, insan eti yemeye şartlanmış Zombi’leri ile ve kişilikli anlatımıyla yeni bir çığır açtı ve arkasından gelen nice yeni yapıma da 'korkutma ve germe garantili' bir formül sunmuş oldu. Görsel vurgularıyla ve başarılı senaryo mimarisiyle olduğu kadar, tok finaliyle de enteresan bir film Yaşayan Ölülerin Gecesi. Günümüzde hala bu filmden esinlenmeler görmek mümkün. Film bastan sona sürükleyici ve kendini izleten bir tempoda gidiyor. Yer yer gerildiğim sahneler de oldu. Müzikler , yönetim , kanli sahneler , makyajlar vs. çok çok iyi . İzlenmesi gereken, zamanının çok ötesinde bir film.

                        5 - The Haunting / Robert Wise / 1963
The Haunting
Robert Wise’ın Shirley Jackson’ın The Haunting of Hill House isimli romanından uyarladığı Perili Ev, yeniden çevrimi de yapılan en iyi hayalet filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Çekildiği yılı da göz önüne alırsak eğer efektleri, senaryosu ve vurucu finaliyle kendinden söz ettirecek derecede etkili bir film olduğunu söyleyebilirim. Hayalet korku-gerilimlerinin ilklerinden olan bu filmi, görmekte fayda var.

6 - The İnnocent / Jack Clayton / 1961
The İnnocent 
Kraliçe Victoria İngilteresi’ndeyiz. Deneyimsiz dadı Bayan Giddens, bir papazın kızı olarak yetişmiş, deneyimsiz bir mürebbiyedir. Annesiz babasız kalmış iki kardeş Flora ve Miles’e bakmak için amcaları tarafından tutulur. Zamanla bu yeni yerleştiği evin sırlarını keşfetmeye başlar. Henry James’in Yürek Burgusu (The Turn of the Screw) adlı romanından sinemaya uyarlanan The Innocents’ın senaryosunu yazar Truman Capote ve Edgar Award beraber yazdılar. Film ayrıca En İyi İngiliz Filmi ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Bafta Ödülü’nün sahibi oldu.

7 - Onibaba / Kaneto Shindô / 1964
Onibaba
14. yüzyıl Japonya’sında savaş yılları... Ailenin erkekleri savaşa gittiği için yalnız kalan gelin ve kayınvalide, bataklığa giren samurayları öldürerek açtıkları çukura atarlar ve zırhlarını yiyecek karşılığında satarak geçinirler. Bir gün çalıların arasında komşuları Hachi’yle karşılaşmalarıyla işler değişir. Hachi, genç kadına ilgi duymaktadır ve ona kocasının öldüğünü söyler. Yaşlı kadın oğlunun öldüğüne inanmazken Hachi amacına ulaşmaktadır. Genç kadına gittikçe yaklaşmaktadır. Bir gün, Hachi ve genç kadın birlikteyken, kaybolmuş bir samuray yaşlı kadınla karşılaşır. Maskeli samuray yaşlı kadından onu bataklıktan çıkarmasını söyler. Yaşlı kadın onu tuzağa düşürerek maskesini alır ve kendine takar. Fakat maskeyi yüzünden bir daha çıkaramaz ve maskeyle birlikte bir şeytan ruhu içine girer... Japonca’da 'şeytan kadın' anlamına gelen Onibaba, Budist bir hikayeye dayanan ve Japon korku sinemasının ilk örnekleri arasında yer alan başarılı bir korku filmi.

Share this: