Slasher Tarzı Korku Fİlmleri


Korku sinemasının bir alt türü olan ‘Slasher’ ile ilgili hiç şüphesiz bugüne kadar bir çok şey yazılıp çizilmiştir. En kısa anlatımla Slasher film, ‘insanların katledilmelerini ya da korkunç ölümlerini gösteren korku filmlerine denir. Bu kanlı canlı bir katilin (Friday the 13th) eylemleri olabileceği gibi soyut bir kavramın (The Final Destination) gerçekleştirdiği seri cinayetlerde olabilir. Korku sinemasının yönünü değiştiren ve en gerçekçi sahnelere imza atılmasını sağlayan slasher türü, kendine has bir sinema alanı oluşturmuştur. Yıllar içinde evrilerek kendini geliştiren ve popülerliğini kaybetmeyen korku sineması içinde bu türün örneklerine göz atalım.

Slasher ile ilgili bir toplist yapmaya başlamadan önce türle ilgili daha önce değinilmemiş bazı ayrıntılara girmek istiyorum. Slasher alt türünün günümüz modern korku sinemasının yaratılmasında büyük bir rolü olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Şöyle ki, hali hazırda 1800′lerin sonlarında yaşanmış olan Jack the Ripper/Karındeşen Jack olayı olmasına rağmen, 1960′lı yıllara kadar korku sinemasının beslendiği kaynaklar, eski efsaneler ve canavarlardan ibaretti. Bu canavar tanımlamasına Frankenstein, Dracula, KurtAdam, Mumyalar, Nosferatu ve benzeri folklorik öğeler ile 50′lerde dünya’nın, fakat özellikle amerikan halkının politik paranoyalarının sinemaya yansıması olan mutasyona uğramış dev yaratıklarla (Them, Tarantula, The Beast from 20,000 Fathoms, Godzilla), uzaydan gelen kötü niyetli ziyaretçileri de (The Thing from Another World, War of the Worlds, Invasion of the Body Snatchers) ekleyebiliriz.


Korku unsuru olarak 1960′lara kadar yaratıklarla, canavarlarla, uzaylılarla ve eski efsanelerle bünyeleri şişirilen sinema izleyicisi yeni bir türle ve büyük bir şok dalgasıyla tanışmak üzereydi. Çünkü 1950′lerin sonlarına tekabül eden ‘Ed Gein‘ olayı sadece toplumsal bir çöküntünün başlangıcı olmayacak aynı zamanda korku sinemasına da yepyeni bir yön verecekti. Bu korkunç olaydan çok etkilenen büyük usta Alfred Hitchcock, 1960′da ‘Psycho/Sapık‘ filmini çekecek ve belki de hiç tahmin edemeyeceği biçimde korku sinemasında bir devrime imza atacaktı. Kötülüğü sadece yukarıda bahsedilen canavar ve yaratıklarda arayan sinema izleyicisini asıl şok eden unsur, büyük kötülüğün yanı başlarından, yani bir insandan, yani ‘Norman Bates‘ten geldiğini görmeleri oldu. Norman Bates açık bir biçimde Ed Gein’in sinemaya yansıtılmış bir yüzüydü.. Sapık filmini bu bakımdan ele aldığımızda korku janrında slasher alt türünün babası ve modern korku sinemasının başlangıcı olarak kabul etmek doğru olacaktır. Şimdi kısaca ‘Psycho‘ filmiyle başlayan slasher türünün tarihsel gelişimine göz atmakta yarar var. Çünkü slasher türü de zaman içerisinde kendi alt türlerini oluşturarak bugünkü ‘işkence‘ sinemasına kadar evrim geçirmiştir.

Kaynak:http://korkusitesi.com
http://www.filmsitesi.net

Slasher Türünün En İyi 10 Filmi


10 - Haute Tension / Yüksek Tansiyon / 2003

10/7.5

 9 - Saw / Testere / 2004 10/9

8 - Scream / Çığlık / 1996 


10/8
7 - The Final Destination / Son Durak / 2000 

10/8
6 - Suspiria / Suspiria / 1977 10/8.5

5 - Nightmare on Elm Street / Elm Sokağı Kabusu / 1984
10/8

4 - Texas Chainsaw Massacre / Teksas Katliamı /1974


10/8.5
3 - Friday the 13th / 13. Cuma / 1980 

10/8
2 - Psycho / Sapık / 1960 

10/9
1 - Halloween / Cadılar Bayramı / 1978 

10/9
Share this: