Gece Yarısı Uyku Kaçarsa! // Korku Sineması Kuşağı 70's

Suspiria / 1976 / Dario Argento

Suspiria
Suspiria; İtalyan korku sinemasının temel taşı sayılabilecek yönetmen Dario Argento'nun, La Tire Madri(Üç Anne) adını verdiği üçlemesinin ilk filmidir. Kimileri tarafından Argento'nun başyapıtı olarak gösterilir. Konu olarak kötü ve acımasız güçlerin -ki bunu cadı olarak nitelendirmek yanlış olmaz, insanlara saldırması ve bunun sonucu yaşananları izliyoruz. Takipçileri tarafından Argento'nun en iyi filmi olarak nitelendirilen Suspiria, korku klasikleri arasında kendine yer bulmuş ender filmlerdendir. Argento'nun kendine has çekim teknikleri, yoğun müzik kullanımı ve zıt renklerin karmaşası çoğu filminde olduğu gibi, burda da uygulanmıştır. Bu filmi bu denli etkilyeci kılan unsurlar, yarattığı tekinsiz atmosfer, yalnızmışsınız hissi veren mekanlar ve en önemlisi müzikler olsa gerek. Daha ilk dakikalarda başlayan ve gergin film atmosferini daha da yukarı seviyelere taşıyan müzikler, belki de korku filmleri arasında Kubrick ustanın Shining filminden sonra ki en etkileyici kullanımı olmuştur. Korku filmleri arasında özel bir yeri olan bu filmi, kaçırmayın.

Carrie
Klasik Amerikan filmleri tarzında başlayan Carrie, korku-gerilim türünün kült yapımlarındandır. Utangaç, çekingen ve içine kapanık bir genç kız olan Carrie, bir gün kendisinin düşünce gücüyle aynaları kırabildiğini, annesini kanepeye fırlatabildiğini ve daha fazlasını yapabildiğini öğrenir. Henüz kontrol edemediği bu güç, filmin finalinde tam bir katliama dönüşecek ve unutulmaz sahnelerden birisini izletecekti bize. Stephen King' in aynı adlı romanından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Brian De Palma oturuyor. İzleyenleri ve eleştirmenleri ikiye bölen film için ise tek olumsuz durum, filmin gelişme bölümünün çok yavan geçmesi. Yinede film, korku sineması içerisinde kendi yer bulabilmiş ender yapımlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Sissy Spacek' in film boyu performansı ise, takdire şayan.

Bilim-Kurgu tarihinin en heyacan verici ve en korkunç filmlerinin başında gelen Alien, bu türün başyapıtı niteliğindedir. Görevi tamamlamış ve dünyaya dönüşünü gerçekleştirmekte olan ''Nostromo'' uzay gemisi, başka bir gezegenden gizemli bir mesaj alır. Çağrının nerden ve kimler tarafından geldiği bulunana kadar gezegene iniş yapan mürettebat için, korku dolu anlar henüz başlamamıştı. Karşılarında buldukları düşman ise yeni bir canlı yaşam formu idi, fakat canlı insanların içinde türeyen bir varlık! Ridley Scott' dan Bilim-Kurgu sineması adına sağlam ve gerilimi yüksek bir yapım. Çirkin uzaylı kavramını hayatımıza sokan film, insanoğlunun yabancı olduğu karanlık ve korku yüklü bilinmez bir gezegende yaşananları anlatıyor. Sigourney Weaver'in efsanevi oyunculuğu, sağlam diyalogları ve zeki senaryosu, sessiz ve karanlık uzay atmosferi ile unutulmaz Alien karakteri, filmin kült yapımlar arasına dahil olmasını sağlamıştır. Alien; gerçek bir Bilim-kurgu klasiği!

The Texas ChainSaw Massacre/ 1974 / Tobe Hooper

The Texas Chainsaw Massacre
Teen-slasher tarzı korku filmlerinin kaynağı olan Teksas Katliamı, efsanevi karakteri Leatherface ile unutulmazlar arasında yer almaktadır. Yönetmenliğini Tobe Hooper' ın yaptığı ve bir gurup gencin yamyam bir ailenin eline düşmesiyle başından geçenleri anlatıyor. Filmin gerçek bir seri katil hikayesinden uyarlanması da filmi etkili kılan unsurlardan birisi. Yaratılan atmosfer, mekanlar ve çekim teknikleri filmi kült filmler arasına sokuyor. Oyunculuklar ve yansıtılmaya çalışılan doğallık kendini fazlasıyla hissettiriyor ve kendinizi filmin içine kolayca sokuyor. Dönemine göre gerçekci sahneler ve korku-gerilimin bir an düşmediği film, korku severlerin kaçırmaması gereken yapımlardan.

Ünlü korku ustası John Carpenter' ın, korku dünyasına kazandırdığı psikopat karakter; Michael Myers ile korku dolu bir cadılar bayramı.İlk cinayetini altı yaşındayken işleyen karakterimiz, 15 yıl sonra hapishaneden çıkınca kaldığı yerden devam etmeye başlıyor. Uzun gerilim sahneleri, gergin film atmosferi ve buna uygun müzik kullanımları ile türünün pek çok filmine kaynak olmuştur. Sinema tarihinin belkide en psikopat katili ile gerilim dolu müzikler ve bunun yanı sıra Carpenter ustanın usta senaryosu ile çekim teknikleri filmi unutulmaz kılan unsurlardandır. Hala izlemediyseniz bu kült yapımı, kaçırmayın.

The Exorcist
Korku sinemasının doğuşu niteliğnde olan 70'li yıllar, Exorcist filminin öncülüğü ile başladı desek çok da yanlış olmaz. Bedenine şeytan musallat olmuş masum bir insan, onu kurtarmak için çabalayan bir peder ve şeytan çıkarma ayini. Kendinden sonra gelecek bir çok filme ilham kaynağı olmuş olan bu film, döneminde en çok ses getiren yapımlardan olmuştur. Üzerinden kırk yıl geçmiş olmasına rağmen hala popülerliğini koruyan bu kült yapım, ürkütücü makyaj efektleri, unutulmaz müziği ve dönemine göre sağlam senaryosu ile korku sinemasının temel taşlarından sayılmaktadır. Din unsurlarının yer yer fazlaca kullanıldığı film, bazı kesimlerce aşırı propaganda yanlısı görülmesine karşın, korku filmi olduğunu hatırlamalı ve eleştirilere kulak tıkayıp kesinlikle izlenmeli

The Omen
Çocuk kahramanların korku filmlerinde her zaman için farklı bir tarafı vardır. Bu masum ve muhtaç çocuklar, karşımızda birden gözü dönmüş birer vahşiye dönüşmesi hepimizi korkutmuştur. Omen filmi, şeytan kavramını yeniden ele alan ve bunun küçük bir çocuk üzerinden kurgulayan korku sinemasının nadir filmlerinden biri. Farklı konusu, oyunculukları, çekim mekanları ve atmosferi ile adından söz ettiren Omen, dönemi itibariyle kült korku filmleri arasındadır. Yine müzikleri ve döneme özgü görüntüler filme ayrı bir hava katmış. Filmde ki esrarengiz hava, son ana kadar koruduğu gizem onu diğerlerinden ayırarak kült seviyesine çıkarmaktadır. Korku filmi sevenler, bunu da izlemeli.
  
Usta yönetmen David Lynch' den uzun yıllar unutulmayacak bir film. Tarkovsky benzeri karanlık ve yalnızlık dolu bir atmosfer, film boyunca kafaları karıştıran senaryo ve finaline doğru gariplikleri arttığı kabus gibi bir film. Yönetmen Lynch'i tanıyanların baş üzerinde tuttuğu, herkesin zevkine hitap etmeyen bu marjinal yapım farklı bir deneyim sunuyor bizlere. Farklı dekor ve karakter, insan iç dünyasının farklı bir incelemesi gibi bu film sanki. İç karartıcı ve sürrealistik sahneler, gerçek ile hayal arası düşündürücü alt metinleri ile çok konuşulan bu yapım her ne kadar korku sinemasının tam karşılığını vermesede kendine has korku ve gerilim öğeleri ile izlenilmesi gereken yapımlar arasında kendine yer buluyor.

The Wicker Man
Koyu bir pagan inancına sahip Summerisle adasının, genç kızları kurban etmesi konusu üzerine yapılan etkileyici bir korku filmi. Ada da işlenen cinayetleri araştırmak üzere Summerisle adasına gelen bir dedektifi canlandıran usta aktör Cristopher Lee, ada halkıyla ilgili öğrendiği bilgiler ile hem cinayeti aydınlatacak, hem de kendi hayatını kurtarmak için çalışmak zorunda kalacaktır. Döneminin etkileyici filmlerinden birisi olan The Wicker Man, gerilimini son anına kadar koruyan konusu ve sonraki pek çok filme örnek oluşturmuş olan farklı hikayesi ile korku-gerilim sinemasında kendinden söz ettirmiş ender filmlerdendir.

Jaws
Yönetmen Spielberg'in 70'li yıllara damgasını vuran ve pek çok insanı denizlerden ve köpek balıklarından korkutan kült bir yapım. Amity adasına musallat olan çirkin ve büyük köpek balığı, birer birer bölge halkını öldürmeye başlamıştır. Dönemine göre görsel efekt anlamında  geri kalmayan film, kurgusu, hikayesi, gerilim ve aksiyonunu son ana kadar koruyan yapısı ile unutulmaz yapımlar arasına girmiştir. Ustaca kotarılmış sahneler, başarılı köpekbalığı tasarımları ile kendine büyük bir hayran kitlesi yaratan film, klasik  yapımlar arasında yer almıştır.

The Deliverance
Dört erkek arkadaş, sıradan bir haftasonu tatili için belirledikleri bir nehirde kano gezisine çıkmaya karar verirler. Tabi işler istedikleri gibi gitmez ve bazı aksilikler çıkar. Slasher tarzı korku filmi olarak niteleyebileceğimiz film, gerçekci kurgusu ve oyunculukları ile çok farklı mesajlar sunuyor bizlere. Kendinden sonra çekilen pek çok filme kaynak oluşturmuş olan, James Dickey' in aynı adlı romanından uyarlanan Deliverance(Kurtuluş), baskı ve korku altında insan karakterinin ne kadar değiştiğini ve neler yapabileceğini gösteren gerçekci oyunculuk ve senaryosu ile kendinden söz ettiren yapımlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Kamera kullanımı konusunda oldukça başarılı olan yönetmen, doğal bir seyirlik yaşatıyor bizlere.  Başrollerinde Burt Reynolds ve Jon Voight gibi isimlerin oynadığı gerilim dolu film, korku-gerilim sinemasının önemli filmlerinden birisidir. Kaçırılmaması gereken filmlerden.

The Amityville Horror
Mutlu ve huzurlu Lutz ailesi, yeni taşındıkları ev hakkında bilmedikleri bazı şeyler vardır. Ve bu şeyler onların hayatını tamamiyle değiştirecektir. Eski evsahipleri gizemli ve vahşi bir biçimde öldürülmüşlerdir ve bu gizemli olaylar yavaş yavaş onlarıda rahatsız etmeye başlamıştır. 70'li yılların favori teması olan şeytan ve şeytan çıkarma, bu filmde de karşımıza çıkıyor. Her ne kadar benzer temalar olmuş olsada, farklı senaryoları ve çoğu anlamda ilk olmaları onları başyapıt noktasına çıkarıyor. ''The Exorcist'' ve ''The Omen'' gibi kült yapımlarla aynı dönemde olması nedeniyle fazla ön planda yer bulamayan ''The Amityville Horror'', en az onlar kadar ilgi çekici ve en az onlar kadar korku yüklü bir film. Benzerlerinden farklı olmayan bu filmi, korku filmi severler kaçırmasın.

Sisters
Kimi kesimler tarafından usta yönetmen Brian De Palma'nın en başarılı yapımı ünvanını zorlayan film, gerilimi ve konusu ile son derece güzel bir korku-gerilim filmi. Genç bir gazeteci olan Grace, komşusunun bir cinayet işlediğine tanık olur. Tam bu durumu anlatmaya hazırlanırken, komşusunun bir siyam ikizi olduğunu öğrenir ve durum daha da karmaşık bir hale gelir. Gerilimi finaline kadar devam eden ve ne olacak? sorusu sürekli kafaları meşgul eden film, bu türün meraklılarınca kesinlikle kaçırılmaması gereken  filmlerdendir. 

Korku Sineması Kuşağı * 70's *

Share this: