Game of Thrones - Westeros'un Kralları    Geçtiğimiz hafta HBO, Game Of Thrones'un 3. sezonu ile ilgili bir tarih ve fragman yayınladı. Bu haberle beraber Game Of Thrones hayranları için bekleyiş daha da heyecanlı bir hale geldi. Dizi hayranları için öncelikle şunu  belirtmeliyim, kitabını okumak için hiç vakit kaybetmeyin! Her ne kadar dizi sayesinde popüler olmuşsa da bu kitap serisi, hem karakter ayrıntıları hem de George R.R. Martin'in ustaca anlatımı
ile çok daha heyecanlı bir dünya sunuyor. Fakat dizinin gerek cast ekibi gerek bütçesi gerekse üzerinde düşünülerek ve büyük uğraşlar ile çekilmiş olması daha ilk sezondan unutulmaz diziler arasına girmesini sağladı. Dizi ya da kitap takipçileri için en büyük sorun; karakterler. Oldukça geniş ve ayrıntılı karakterlere sahip Buz ve Ateşin Şarkısı serisi çok büyük bir takip ve dikkat ile okunması gerekiyor. Kitap ve dizinin bu kadar sevilmesinde bana göre en büyük etkenlerden biri, her an ne olacağın belli olmaması. Bu durum öyle ki dizi de çok sevilen başrollerden birisi olmadık bir anda ölebiliyor ya da üzerinde çok düşünüp tahmin yürüttüğünüz bir karakterin seyri beklemediğiniz bir biçimde şekillenebilir. Seri fantastik edebiyat alanında doyurucu bir karakter ve dünya sunuyor bize.

    Westeros Dünyası'ndayız..  Yaşayan canavarımsı hayvanları, süresi uzun yıllar süren ve sadece kış ve yaz mevsiminden oluşan mevsimleri, sihirli insanların, büyülü  dünyasındayız. Westeros kara parçası belli soylu aileler tarafından yönetilen krallık ya da lordların yaşadığı çeşitli bölgelerden oluşuyor. Bu aileler arasında ise büyük bir iktidar savaşı bulunmaktadır. Bu aileler, Demir Taht adı verilen ve Westeros'un Kralı Robert Baratheon bulunmaktadır. Kitap(Dizi), özellikle iktidar mücadelesi üzerine yaşanan taht kavgaları, hırs, entrikalar ve savaş planları üzerine bizleri heyecan dolu sürükleyici bir dünyaya çıkarıyor. Westeros dünyası ve yaşayan aileler üzerine bir harita, olaya biraz daha hakim olmamızı sağlayabilir. 
Westeros Aileleri
Karakter İlişkileri
    Dizide 9 büyük aile bulunuyor ve olaylar çoğunlukla bu aileler üzerinden ilerliyor. Bunlar; -Lannister Evi, -Stark Evi, -Baratheon Evi, -Targeryen Evi, -Arryn Evi, -Tully Evi, -Frey Evi, -Tyrell Evi, -Greyjoy Evi. Yukardaki resim bu aileler ve kitapta bulunan karakterler arasında ki ilişkiler hakkında biraz yardımcı olacaktır. Kitap diziye oranla çok daha ayrıntılı ve karmaşık bir yapıda ilerlemesi onu biraz daha kafa karıştırıcı hale getiriyor olabilir. Ancak, bu heyecanına en ufak bir engel olmuşturmuyor. Dizi ya da kitap hangisi imkanınız olursa ikisi de sizi memnun edecek düzeyde olacaktır. Burdan sonrasına devreye zevk meselesi giriyor. Eğer kitap okumaktan hoşlanıyorsanız kitap size daha yakın, kitap okumak sizi sıkıyor ya da diziden daha çok keyif alıyorsanız diziyi izlemek sizi daha çok memnun edecektir. 

    Dizi hakkında daha ayrıntılı yorumlar yazmak diziyi izlemeyenler ya da kitabı okumayanlar için spoiler içermesi açısından doğru olmayabilirdi. O yüzden eğer hala karşılaşmadıysanız hemen -bana sorarsanız kitabı okuyarak başlamanız- bir şekilde bu fantastik dünyaya dahil olmalısınız. Benim için Yüzüklerin Efendisi serisinden sonra oldukça ilgi çekici ve fantastik öğeleriyle sürükleyici bir edebi eser niteliğinde ki ilk seri olmuştu. Serinin şuanda 4.kitabı olan Kargaların Şöleni adlı kitabı türkçeye çevirilmiş bulunmakta ve seri 7 kitaptan oluşması düşünülüyor. Umarım hayal kırıklığına uğratmadan George Martin, bizleri fantastik dünyanın derinliklerinde eşsiz maceralarından eksik bırakmaz. 


Share this: