Parliament Sinema Gecesi Sunar*


Parliament Sinema Kulübü Pazar Gecesi Sinemasını Sunar...

    Yıllardır alışamadım bilgisayardan ya da dvd'den film izlemeye. Nedendir bilmiyorum ama televizyonda izlediğim eski filmlerin tadını alamıyorum artık çok fazla. Sonlarına doğru yetiştiğim bir efsane Parliament sinema kulübü. Youtube'da dolaşırken rastladım. Son zamanlarına denk gelmiş olsam da herkes gibi o jenerik ve unutulmaz  ''All My Life'' şarkısı hala daha aklımdadır. Televizyonun karşısına geçilir. Battaniyenin altında soğuğa karşı sobamız hazırdır. İçecekler ve meyveler getirilir. Ve o ses duyulur;''-Parliament Sinema Kulubü Pazar Gecesi Sinemasını Sunar...'' Ertesi gün erkenden kalkıp okula gidileceği unutulur. Taa ki kapanış müziği duyulana kadar. Kalkılır doğruca yatağa gidilir ve pazar sendromu başlar. Hafif mide bulantısı ve of'lamalar puf'lamalar. Sabah erkenden okula gidecek olmanın garip hüznü başlamıştır. Yatağa girilir ve bize kısacık olan o uykuya dalınır... 
     Eskiden her şey daha mı keyifliydi sanki? Bilgisayarımız yoktu; internete giremiyor, oyunlar oynayamıyorduk. Cep telefonumuz yoktu elimizde. Televizyon kanalı bir elin parmağını geçmezdi. Her gün şimdikiler gibi saçma sapan diziler, yarışmalar ya da magazin programları olmazdı. Ama bunlardan aldığımız zevk çok daha başkaydı.  Saatlerce televizyonda izlenecek olan filmin başlaması beklenirdi o zamanlar. ''Geleceğe Dönüş'' filmi varsa o gün, ertesi gün okulda herkes onu anlatırdı. Rocky' i, Maske' yi, Batman 'i, Freddy' li kabusları... Anne babadan izin alabilmek için ayaklara kapanılır, ağlanır, sızlanır ve o film izlenirdi. Film saati geldiğinde tüm aile toplanır ve film hep beraber izlerdi. Şimdi hepsi o kadar sıradan ve yapay ki. Artık film izlemek yerine reklam izler olduk televizyonlarda! Onlarca kanalda saçma sapan onlarca diziler yayınlanır oldu. Oysa küçücük çocuk olmama rağmen hayal meyal gözümün önündedir hala. Mavi star amblemi, amerikan gökdelenleri gösteren görüntüler, şampanyanın patlaması ve parliament sinema gecesi sesi. Küçükken hep de merak etmişimdir ne bu parliament sinema kulübü, niye star değil bu diye:) Büyüyünce öğrendim ki sponsor diye bir kavram varmış. Hoş niye büyüdüysek sanki!
     Bir kaç yıldır tekrardan yayında Parliament sinema kulübü. Ama sponsor Parliament değil tabi ki ve pazar günleri de değil. Cuma günleri Star Sinema Kuşağı olarak gösteriliyor artık. Eski tadı yok. Ama o giriş kısmı ekranda çıkınca film izlemek istiyor insan. Yeniden küçüklüğünün heyecanını yaşamak o zevki almak istiyor. Büyük bir heyecanla oturuyor televizyonun karşısına. Ama olmuyor eskisi gibi. Koltukta amaçsız bir şekilde oturuyorsun adeta. Nedendir dersiniz? Belki de anne babadan film için tekrardan izin almak lazımdır? ;)

Parliament sinema gecesi videosu;
 Parliament Sinema Kulübü Pazar Gecesi Sinemasını Sundu...

Share this: